28 Takipçi | 0 Takip
Kategorilerim

YAZILARIM

KÜRT SORUNU

İSLAM

TARİH

TV PROGRAMLARIM

Diğer İçeriklerim (139)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (28)
22 10 2011

GES KOMUTANLIĞI MİT'E NEDEN DEVREDİLDİ

GES KOMUTANLIĞI MİT'E NEDEN DEVREDİLDİ |  görsel 1

 

Nevzat Çiçek'ten çarpıcı GES iddiası
Yayın hayatına bugün başlayan Milat Gazetesi'nin yazarı Nevzat Çiçek, GES Komutanlığı ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.
 
 

Yayın hayatına bugün başlayan Milat Gazetesi'nin yazarı Nevzat Çiçek, GES Komutanlığı ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

GES komutanlığının MİT’e devri ile birlikte özellikle PKK ile mücadele noktasında asker ve sivilin aynı istihbarata sahip olması veya bunun bir havuzda toplanmasının önündeki tüm engellerin kalktığını  belirten Çiçek, ayrıca 12 Eylül örneğinde olduğu gibi darbenin en büyük alt yapısı olan istihbaratın da bu gibi kurumlar vasıtasıyla toplanmasının önüne geçilmiş olduğunu vurguladı.

İşte Nevzat Çiçek'in Milat gazetesindeki o yazısı...

GES Komutanlığı MİT’e niye devredildi?

Türkiye'nin en büyük askeri dinleme üssü olan ve yasadışı dinlemeler ile derin devlet bağlantılı organizasyonlarla gündeme gelen Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı (GES),  yakın zamanda MİT’e devredildi. Bu el değiştirme, askeri darbelerin artık kolay kolay yapılamayacak olması ve istihbaratın tek elden toplanması nedeniyle oldukça hayati.

Donanım ve teknik personel açısından TSK'nın en ileri teknolojiye sahip komutanlıklarından biri olan GES,  ismini ilk kez GES KomutanıTuğgeneral Münir Erten’in internete düşen ses kaydıyla duyurdu.  Erten, iki gün sonra yapılacak olan sınır ötesi harekât tarihini verdiği ses kaydında, operasyonun ardından Genelkurmay Başkanlığı’nın açıkladığı “onlarca PKK’lı öldürdük” söyleminin doğru olmadığını, ancak beş-altı kişinin öldürüldüğünü söylüyordu.

PKK’nın çeşitli baskınlarında  heronlarla  müdahale ettirilmediği, Dağlıca Baskını gibi olaylarda saldırının engellenmediği gibi  iddialarının merkezinde de GES komutanlığı bulunuyordu.

GES  Komutanlığı, hem ana karargâh hem de kuvvet komutanlıklarındaki Elektronik Harp Birlikleri’nden oluşan bir komutanlık. Bu komutanlık istihbarat ve karşı istihbarat görevlerini yerine getirerek barış ve savaşta destek işlevi yapıyor. “En hassas” dinleme operasyonlarından da sorumlu komutanlık olan GES, aynı zamanda uydu takibi ve iletişim izleme sistemlerini de karargâhından yürütüyor.

12 Eylül darbesinin tüm planlama ve muhabere işlemlerinin yürütülmesinden dolayı  “Bayrak Garnizonu” olarak bilinen GES Komutanlığı, sahip olduğu teknolojik altyapı ve donanım sayesinde kriptolu mesajları bile çözebilirken aynı zamanda da  yasa dışı dinlemelerin merkezinde yer alabiliyordu.

1958 yılında ABD tarafından soğuk savaş döneminde o zaman ki ismiyle SSCB’ye yönelik dinleme ve istihbarat amaçlı kurulan GES Komutanlığı, soğuk savaşın sona ermesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti’ne devredildi.  GES Komutanlığı’nın ABD ile yapılan karşılıklı işbirliği ve bilgi paylaşımı protokolüyle görev tanımı belirlenmiş ve TLO protokolü gereği Türkiye’den aldığı istihbari bilgilere karşılık, PKK ile mücadelede Türkiye’ye istihbarat bilgisi vermeye başlamıştı.

GES Komutanlığı’nın çalışma sistemi ise şu şekilde sümektedir; Türkiye’nin 13 yerinde konuşlanmış D/F istasyonları PKK’lılarınki başta olmak üzere yapılan telsiz konuşmalarını Ankara’da bulunan GES Komutanlığına iletilir. 3.2 kilometrelik bir alan içerisinde yapılan tespitlere göre çıkan sonuçlar ilgili bölgedeki birliklere anında GES-NET sayesinde bildirilir ve istenilen gruplara operasyon yapılır.

Fakat sistemin özellikle bu amaç doğrultusunda kullanılmadığı, bazı yasa dışı dinlemeler için de kullanıldığı basına  da  yansıdı.

MİT’e devredilecek cihazlar arasında Harp Akademileri Komutanlığı'na atanandönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Aslan Güner’in de yasadışı olarak kullandığı iddia edilen dinleme cihazları da bulunuyor. Güner’in, 2007 yılında terörle mücadelede kullanılacağı gerekçesiyle İsrail’den aldırdığı cihazlarla iki binden fazla kişiyi dinlettiği basın yayın organlarınca  ifade edildi.

Sonuç olarak GES’in devredilmesi ile birlikte Türkiye’de sivillerin kontrolü dışında teknik dinleme yapabilmenin altyapısı büyük oranda önlenmiş oldu. Kararı kamuoyuna duyuran Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’da Genelkurmay’ın artık dinleme yapmadığını öne sürerek “Genelkurmay Başkanlığı dinleme cihazlarını MİT’e devrediyor. Artık öyle bir faaliyet yapmıyor’’ demişti.

Başka kurumlar tarafından kriptolu mesajları bile havada açma özelliğine sahip olduğu söylenen GES komutanlığının MİT’e devri ile birlikte özellikle PKK ile mücadele noktasında asker ve sivilin aynı istihbarata sahip olması veya bunun bir havuzda toplanması önündeki bütün engeller kalktı. Diğer taraftan 12 Eylül örneğinde olduğu gibi darbenin en büyük alt yapısı olan istihbaratın da bu gibi kurumlar vasıtasıyla toplanmasının önüne geçilmiş oldu.

Ve Türkiye’de askeri vesayet için çalışan karanlık güçler amaç dışı kullandıkları bir mevziyi daha kaybetti...

8592
0
0
Yorum Yaz